Malaisia GP läbi aegade

19.03.2008 07:32
Malaisia GP'd on peetud alates 1999. aatast, toimumiskohaks olnud alati Sepang International Circuit. Moodne ringrada mille on disaininud Hermann Tilke, kes on peale Sepangi raja loonud ka teised uued vormel 1 tsirkuses keerlevad rajad nagu Hiina Shanghai, Bahreini Sakhiri ja Türgi Istanbul Park.

Rada

Rada on 5543 meetrit pikk, koosneb kahes pikast sirgest, ülejäänud osa on kurvilised lõigud vahelduvalt lühikeste sirgetega. Suured nõudmised auto piduritele ja rehvidele, kõrgete temperatuuride valitsemise tõttu pannakse tõsiselt proovile autode jahutussüsteemide töökindlus.

Ajalugu

Harjumuspäraselt on Malaisia GP olnud kalendris teisel positsioonil, erandina saab välja tuua ainult avavõistluse 1999. aastal.
Seetõttu on tiitlijagamise hõngu jagunud ka vaid üks kord, mälestusväärsel 1999. aastal.
Oli 1999. hooaja eelviimane võistlus ning võistlusrajale naases siis veel kahekordne maailmameister Michael Schumacher, kes oli Suurbritannia GP'l jalamurru põhjustanud õnnetuse tõttu eemal sunnitud olema pea kolm kuud. Tema naastes oli olukord täiesti muutunud ning tema tiitlilootused olid ammuilma kustunud, võidutrofee pärast heitlesid hoopis tema võistkonnasaaslane Eddie Irvine ja McLaren'i piloot Mika Häkkinen. Kvalifikatsiooni võitis kindlalt Schumacher, talle järgnes tiitlipretendendi seisuses olev Irvine, Häkkinen oli alles neljas. Enamust sõitu valitses Schumacher, mõned ringid enne lõppu lasi ta olukorras mõistlikuna tundunud sündmuste ahela loogilise jätkuna endast mööda Irvine'i, Häkkinen lõpetas sõidu kolmandana. Viimase eduseisust oli saanud enne viimast Jaapani GP neljapunktine kaotus Irine'le, kuid siis juhtus midagi mis kogu järgneva stenaariumi korra täesti segamini keeras ning ka mitmeid aastaid hiljem ja ka siis tuliseid vaidlusi tekitas. Mõlemal Ferrari'l avastati tuulesuunajate mõõtude erinevused reeglitega ettenähtud 10 millimeetrist. Mõned tunnid sai Häkkinen tunda ennast kindla maailmameistrina, kuid siis teatas FIA, et Ferrari esitas apelatsiooni ning asja arutamine pidi toimuma pea nädal hiljem. Autospordi rahvusvahelise arbitraazhikohtu otsuse järgi ennistati Ferrari tulemused, sest viimase juristid suutsid tõestada, et mõõtude kõrvalekalle jäi lubatud 5 mm piiresse. Samas tundus antud samm FIA poolt silmakirjalik, sest rikuti ju reegleid ja kuigi ametliku versiooni järgi suurendatud tuulesuunajad eeliseid ei andvat jäi kogu sündmust meenutama mõru maik. Ärihuvid kerkisid spordist suuremaks.Järgnevatel aastatel toimus Malaisia GP juba kalendri teise võistlusena, enamasti iseloomustasid seda kõrge temperatuur ja õhuniiskus mis pilootidele ja masinatele eriti meele järgi kunagi olnud ei ole.

Tulevik

Malaisia GP'st saab 2009. aastal teine võistlus kus autod asuvad võistlustulle öistes oludes. Esimene õine võistlus peetakse veel käesoleval aastal Singapuri tänavarajal.

Seotud uudised

Seotud uudised puuduvad

Seotud videod

Seotud videod puuduvad

Vaata lisaks

Sellel nädalavahetusel vormel-1 Hispaania GP, reedel vabatreeningul rajal ka Vips

Sellel nädalavahetusel vormel-1 Hispaania GP, reedel vabatreeningul rajal ka Vips

Sellel nädalavahetusel võistlevad F1 masinad Barcelonas Circuit de Barcelona-Catalunya nimelisel ringrajal. Tehakse ajalugu ka eestlaste jaoks. Rajal on reedesel esimesel vabatreeningul Red Bull roolis meie Jüri Vips.

Ilm täna, 20. mail 2022 on Eestis pilves selgimistega

Ilm täna, 20. mail 2022 on Eestis pilves selgimistega

Pilves selgimistega ilm. Hommikul liigub vihmasadu saartelt mandri lääne- ja lõunaosa kohale ning päeva peale laieneb üle Eesti itta. Kohati võib olla äikest. Puhub valdavalt ida- ja kagutuul 5-11, puhanguti kuni 15 m/s. Õhutemperatuur on 8..14°C.

Mängi online mänge

Kaardimängud, puzzled, mahjong, võidusõit ja palju muud nii suurte kui väikeste poistele ja tüdrukutele

Sünnipäeva e-kaardid

Saada tervitused digitaalselt e-kaardiga nii kaugele kui lähedale ja tee nad rõõmsaks!

Sünnipäeva luuletused

Otsid luuletust või salmi, et see lisada kaardile, siit leiad kindlasti sobiva!

info@vormel-1.ee | Vormel-1.ee 2022

Teine Maailmasõda | Pistik.net | Emol | Emol Planet | Tihend | Silver | Sporditurg.ee