Malaisia GP läbi aegade

Malaisia GP läbi aegade
19.03.2008 07:32

Malaisia GP'd on peetud alates 1999. aatast, toimumiskohaks olnud alati Sepang International Circuit. Moodne ringrada mille on disaininud Hermann Tilke, kes on peale Sepangi raja loonud ka teised uued vormel 1 tsirkuses keerlevad rajad nagu Hiina Shanghai, Bahreini Sakhiri ja Türgi Istanbul Park.

Rada

Rada on 5543 meetrit pikk, koosneb kahes pikast sirgest, ülejäänud osa on kurvilised lõigud vahelduvalt lühikeste sirgetega. Suured nõudmised auto piduritele ja rehvidele, kõrgete temperatuuride valitsemise tõttu pannakse tõsiselt proovile autode jahutussüsteemide töökindlus.

Ajalugu

Harjumuspäraselt on Malaisia GP olnud kalendris teisel positsioonil, erandina saab välja tuua ainult avavõistluse 1999. aastal.

Seetõttu on tiitlijagamise hõngu jagunud ka vaid see üks kord, mälestusväärsel 1999. aastal.

Oli 1999. hooaja eelviimane võistlus ning võistlusrajale naases siis veel kahekordne maailmameister Michael Schumacher, kes oli Suurbritannia GP'l jalamurru põhjustanud õnnetuse tõttu eemal sunnitud olema pea kolm kuud. Tema naastes oli olukord täiesti muutunud ning tema tiitlilootused olid ammuilma kustunud, võidutrofee pärast heitlesid hoopis tema võistkonnasaaslane Eddie Irvine ja McLaren'i piloot Mika Häkkinen. Kvalifikatsiooni võitis kindlalt Schumacher, talle järgnes tiitlipretendendi seisuses olev Irvine, Häkkinen oli alles neljas. Enamust sõitu valitses Schumacher, mõned ringid enne lõppu lasi ta olukorras mõistlikuna tundunud sündmuste ahela loogilise jätkuna endast mööda Irvine'i, Häkkinen lõpetas sõidu kolmandana. Viimase eduseisust oli saanud enne viimast Jaapani GP neljapunktine kaotus Irine'le, kuid siis juhtus midagi mis kogu järgneva stenaariumi korra täesti segamini keeras ning ka mitmeid aastaid hiljem ja ka siis tuliseid vaidlusi tekitas. Mõlemal Ferrari'l avastati tuulesuunajate mõõtude erinevused reeglitega ettenähtud 10 millimeetrist. Mõned tunnid sai Häkkinen tunda ennast kindla maailmameistrina, kuid siis teatas FIA, et Ferrari esitas apelatsiooni ning asja arutamine pidi toimuma pea nädal hiljem. Autospordi rahvusvahelise arbitraazhikohtu otsuse järgi ennistati Ferrari tulemused, sest viimase juristid suutsid tõestada, et mõõtude kõrvalekalle jäi lubatud 5 mm piiresse. Samas tundus antud samm FIA poolt silmakirjalik, sest rikuti ju reegleid ja kuigi ametliku versiooni järgi suurendatud tuulesuunajad eeliseid ei andvat jäi kogu sündmust meenutama mõru maik. Ärihuvid kerkisid spordist suuremaks.

Foto: Scuderia Ferrari

Järgnevatel aastatel toimus Malaisia GP juba kalendri teise võistlusena, enamasti iseloomustasid seda kõrge temperatuur ja õhuniiskus mis pilootidele ja masinatele eriti meele järgi kunagi olnud ei ole.

Tulevik

Malaisia GP'st saab 2009. aastal teine võistlus kus autod asuvad võistlustulle öistes oludes. Esimene õine võistlus peetakse veel käesoleval aastal Singapuri tänavarajal.


Seotud võistlus


Vaata lisaks

Bahreini GP kvalifikatsiooni kiireim oli Verstappen

Bahreini GP kvalifikatsiooni kiireim oli Verstappen

2024. aasta vormel-1 sarja avaetapi, Bahreini GP kvalifikatsiooni kiireim oli valitsev maailmameister Max Verstappen (Red Bull), kolme parema sekka sõitsid ennast veel Charles Leclerc (Ferrari) ja George Russell (Mercedes).

Bahreini GP võistlussõit sõidetakse sellel korral laupäeval

Bahreini GP võistlussõit sõidetakse sellel korral laupäeval

Vormel-1 sari algab nagu tavaliselt ka sellel korral märtsis, erinevusena, aga kihutatakse punktidele võistlussõidus laupäeval.

Mängi online mänge

Kaardimängud, puzzled, mahjong, võidusõit ja palju muud meelelahutust nii suurtele kui väikestele poistele ja tüdrukutele

Sünnipäeva e-kaardid

Saada tervitused digitaalselt e-kaardiga nii kaugele kui lähedale ja tee kõik rõõmsaks!

Sünnipäeva luuletused

Otsid luuletust või salmi, et see lisada kaardile, siit leiad kindlasti sobiva!

info@vormel-1.ee | Vormel-1.ee 2024

Teine Maailmasõda | Uusveeb.ee | Emol | Emol Planet | Tihend | Silver | Sporditurg.ee