Vormel-1 uudised #145

Malaisia GP kvalifikatsioon
Malaisia GP kvalifikatsioonisõit algas kohe teadetega peagi algavast vihmasajust ning enamus autosid üritasid koheselt peale roheliste tulede süttimist oma kiire ringi kirja saada. Vihm jäi tulemata.
Kiireima ringi sai lõpuks kirja Jarno Trulli Toyota'l, talle järgnesid Heikki Kovalainen, Felipe Massa, Lewis Hamilton ja Mark Webber. Edasi ei saanud Giancarlo Fisichella, Kazuki Nakajima, Sébastien Bourdais, Takuma Sato, Adrian Sutil ja Anthony Davidson.
Teisest voorust ei pääsenud edasi Jenson Button, David Coulthard, Nelsinho Piquet, Rubens Barrichello, Sebastian Vettel, Nico Rosberg.
Kvalifikatsioonisõidu võidu võttis Massa, edasistele kohtadele platseerusid Räikkönen, Kovalainen ja Hamilton.

Malaisia GP 2008: kvalifikatsiooni tulemused
22.03.2008 08:38 | Kommenteeri
Glock'i osalemine Malaisias lahtine
Timo Glock'i osavõtt nädalavahetusel toimuvast Malaisia GP'st on kahtluse all. Sakslasest uustulnuk põrutas tugevalt oma vasakut rannet Melbourne'is toimunud hooaja avavõistlusel juhtunud õnnetuse käigus. Ringraja äärest lahkus ta ümber käe seotud sidemega. Tema suundumine Austraaliast Malaisiasse viibis mõnda aega meditsiinilise ülevaatuse tõttu.

Ajakirjad Blick ja Auto Motor und Sport kinnitavad, et Glock'i osalemise kohta puudub siiani selgus. Viimane visiit arstliku kontrolli seisab tal ees neljapäeval Sepang'is ja niikaua püsib Toyota testisõitja Kamui Kobayashi täielikus valmisolekus vajadusel põhisõitja koht üle võtta.
19.03.2008 10:52 | Kommenteeri
Malaisia GP läbi aegade
Malaisia GP'd on peetud alates 1999. aatast, toimumiskohaks olnud alati Sepang International Circuit. Moodne ringrada mille on disaininud Hermann Tilke, kes on peale Sepangi raja loonud ka teised uued vormel 1 tsirkuses keerlevad rajad nagu Hiina Shanghai, Bahreini Sakhiri ja Türgi Istanbul Park.

Rada

Rada on 5543 meetrit pikk, koosneb kahes pikast sirgest, ülejäänud osa on kurvilised lõigud vahelduvalt lühikeste sirgetega. Suured nõudmised auto piduritele ja rehvidele, kõrgete temperatuuride valitsemise tõttu pannakse tõsiselt proovile autode jahutussüsteemide töökindlus.

Ajalugu

Harjumuspäraselt on Malaisia GP olnud kalendris teisel positsioonil, erandina saab välja tuua ainult avavõistluse 1999. aastal.
Seetõttu on tiitlijagamise hõngu jagunud ka vaid üks kord, mälestusväärsel 1999. aastal.
Oli 1999. hooaja eelviimane võistlus ning võistlusrajale naases siis veel kahekordne maailmameister Michael Schumacher, kes oli Suurbritannia GP'l jalamurru põhjustanud õnnetuse tõttu eemal sunnitud olema pea kolm kuud. Tema naastes oli olukord täiesti muutunud ning tema tiitlilootused olid ammuilma kustunud, võidutrofee pärast heitlesid hoopis tema võistkonnasaaslane Eddie Irvine ja McLaren'i piloot Mika Häkkinen. Kvalifikatsiooni võitis kindlalt Schumacher, talle järgnes tiitlipretendendi seisuses olev Irvine, Häkkinen oli alles neljas. Enamust sõitu valitses Schumacher, mõned ringid enne lõppu lasi ta olukorras mõistlikuna tundunud sündmuste ahela loogilise jätkuna endast mööda Irvine'i, Häkkinen lõpetas sõidu kolmandana. Viimase eduseisust oli saanud enne viimast Jaapani GP neljapunktine kaotus Irine'le, kuid siis juhtus midagi mis kogu järgneva stenaariumi korra täesti segamini keeras ning ka mitmeid aastaid hiljem ja ka siis tuliseid vaidlusi tekitas. Mõlemal Ferrari'l avastati tuulesuunajate mõõtude erinevused reeglitega ettenähtud 10 millimeetrist. Mõned tunnid sai Häkkinen tunda ennast kindla maailmameistrina, kuid siis teatas FIA, et Ferrari esitas apelatsiooni ning asja arutamine pidi toimuma pea nädal hiljem. Autospordi rahvusvahelise arbitraazhikohtu otsuse järgi ennistati Ferrari tulemused, sest viimase juristid suutsid tõestada, et mõõtude kõrvalekalle jäi lubatud 5 mm piiresse. Samas tundus antud samm FIA poolt silmakirjalik, sest rikuti ju reegleid ja kuigi ametliku versiooni järgi suurendatud tuulesuunajad eeliseid ei andvat jäi kogu sündmust meenutama mõru maik. Ärihuvid kerkisid spordist suuremaks.Järgnevatel aastatel toimus Malaisia GP juba kalendri teise võistlusena, enamasti iseloomustasid seda kõrge temperatuur ja õhuniiskus mis pilootidele ja masinatele eriti meele järgi kunagi olnud ei ole.

Tulevik

Malaisia GP'st saab 2009. aastal teine võistlus kus autod asuvad võistlustulle öistes oludes. Esimene õine võistlus peetakse veel käesoleval aastal Singapuri tänavarajal.
19.03.2008 07:32 | Kommenteeri

Vaata lisaks

info@vormel-1.ee | Vormel-1.ee 2021

Teine Maailmasõda | Pistik.net | BMW M3 | LondonTown | SuseLinux | Uusveeb | FirefoxInfo | Emol | Emol Planet | Tihend | Silver | Sporditurg.ee